צבעי לוגו והצבעים במיתוג הינם בעלי תכונה קולקטיבית שאינם תלויים במושגים, צורות ושמות.

כחול השמים, אודם השקיעה, ירוק העצים וכל שאר צבעי הטבע הנפלאים, מקסימים בכל פעם מחדש, ומטביעים בנו את חותמם. הם משפיעים על מצב הרוח שלנו, על הרגלי הקנייה, על דפוסי ההתנהגות ועל אופן קבלת ההחלטות. פסיכולוגיה של צבעים חוקרת את האופן שבו מסוימים משפיעים באופן שונה על אנשים.

אין צבע טוב או צבע רע במיתוג עסקים, עיצוב לוגו ופרסום, יש רק שימוש בצבע בקונוטציה לא נכונה והרמוניה בין הצבעים מאחדות את רובדי הנפש ונעימה למראה.

מהיכן הגיעו אלינו הצבעים?

גלגל הצבעים אשר הומצא על ידי איזק ניוטון בשנת 1666 כאשר הוא לקח את בר הצבעים שנוצר על ידי המעבר של אור דרך מנסרה, והפך אותה לגלגל הצבעים המוכר לנו היום. הגלגל כולל 6 צבעי יסוד: אדום, כתום, צהוב, ירוק, כחול וסגול. 16 מיליון צבעים, טונים וגוונים מקודדים לארבע משפחות טונים ומיוחסים לארבעה סוגים בסיסיים של אישיות.

חברת Adobe עשתה למעצבים רבים את החיים קלים עם גלגל צבעים ייחודי על משימת בחירת הצבעים למותג. בעזרת הגלגל הזה ניתן לבחור שילובי צבעים פופולאריים שמתאימים למיתוג.

אייזק ניוטון גלגל הצבעים

מיתוג בצבעים

כאשר מדברים על מיתוג עסקי הדבר הראשון שעולה לנו לראש הוא בחיר הצבעים. אנו יודעים לזהות מותג על פי הצבע שלו. הצבע יבלוט באתר האינטרנט, בכרטיס הביקור, עיצוב לוגו, במדיה החברתית וכו'. למשל חברת קוקה קולה משתיכת כמעט באופן אוטומטי לצבע האדום.
מרבית האנשים בוחרים את צבע המותג מתוך שיקולים אסתטיים, בלי להיות מודעים להשפעה העמוקה של הצבע על הנפש. כמו כן, לצבעים יכולת נסתרת לשנות מצב רוח ודפוסי ההתנהגות. היכולת האנושית לפרש את העולם באמצעות צבעים הייתה חיונית להישרדות המין האנושי. עם הזמן התפתחו בעיניים ובמוח תאי עצב מיוחדים המגיבים לגוון צבע מסוים.

מתברר שהתגובה הרגשית לצבע נקבעת על ידי רמת הבוהק של צבע. ככל שהצבע בוהק יותר, כך הוא מעורר תגובה חזקה יותר. כך למשל צהוב בוהק מעור תגובה חזקה ולכן משמש לאפוד אזהרה. שימוש בצבע אדום בהגזמה גורם לגירוי פיזיולוגי ממשי. במחקרים רבים הוכח עלייה בלחץ דם, בנשימה ובדופק מואץ ובעלייה בתדירות מצמוץ עיניים. כחול לעומת זאת הוכח כגורם יעיל לרגיעה פיזיולוגית.

כאשר אנו בוחרים שימוש בצבע למותג שלנו, כדאי להתייחס למשמעות החיובית והשלילית של הצבעים בהקשרים תרבותיים של קהל היעד שלנו. אופן השימוש בצבע משפיעה על המסר הסופי שמעביר הצבע בתהליך מיתוג ויצירת לוגו לעסק.

משמעות הצבעים במיתוג

עיצוב לוגו בצבע אדום

צבע אדום לוהט

הצבע הנפוץ ביותר ב-עיצוב לוגו לעסק אחרי שחור ולבן ומאחוריו נמצאים החים והריגוש והוא הצבע העז והממריץ ביותר. אדום הוא אנרגטי, נחשב לעוצמתי מאוד והוא מושך את תשומת ליבנו ראשון מבין כל הצבעים. הוא משתיך למשפחת הצבעים החמים ומסמל תשוקה, עונג, ומעורר תיאבון ולכן הוא מתאים למיתוג בתחום האוכל. שימוש לא מבוקר בצבע מסמל אלימות, דם ויעורר תוקפנות ותחושת אי נוחות. באדומים נשתמש למיתוג חברות צעירות כמו הייטק, סטארטאפ, מחשבים, אוכל, מרכז בילויים.

צבע שחור קלאסי

הצבע הקלאסי השחור מביא עמו עוצמה וידע, ולעיטים מסתורין ועל כן יכול לעורר פחד. הוא צבע אשר אהוב על צעירים ובולט מאוד בשילוב עם צבעים אחרים ומוסיף להם נופך דרמטי. הוא צבע שולט ביצירת לוגו לחברה. אך אין להפריז בשימוש בו מכיוון שעודף שחור יצור הרגשת דכדוך אבל ומחאה. במיתוג יש להשתמש בו מינון נמוך וכך הוא יסמל יוקרה, כוח ושאפתנות. למשל מעט שחור בשילוב זהב יהיה שילוב יוקרתי מאוד.

צבע כתום אש

משתייך לקבוצת צבעים חמים, צבעי אדמה וככזה מסמל בריאות, שאפתנות, חיוניות, ורגש אופטימי. במיתוג ויצירת לוגו עסקי, זה צבע אידיאלי למסעדנות כיוון שהוא מעורר תיאבון. זהו גוון המעודד חיוניות ושמחת חיים, ביטוי עצמי והתלהבות ולכן נשלב אותו במינון מתאים במקומות הומי אדם כגון קניון או תיאטרון.

כחול שמיים

מתקשר בעיקר לצבע השמים, חים ומים, מה שמעניק לו איכות של אחד מיסודות העולם. כחול הוא צבע מרגיע אשר משפיע עלינו באופן מנטאלי, הוא מבטא אמון, ביטחון, נאמנות, ויציבות. גווני הכחול הרמוניים, מרגיעים ועוזרים לריכוז.

הכחול נחשב לצבע האהוב ביותר לשימוש ביצירת מיתוג עסקי ועיצוב לוגו וכמו כן בתרבויות שונות ברחבי העולם. במיתוג נשתמש בו לעסקים שרוצים לשדר אמינות, סולידיות, בריאות כמו משרדים ממשלתיים, עורכי דין, אדריכלים וחברות בנייה.

ירוק מלבלב

הצבע הירוק נמצא באמצע ספקטרום הצבעים. הוא צבע מאוזן ומאפשר מנוחה לעין. צמיחה, שגשוג, בריאות, כל אלה מסמלים את הצבע הירוק. ההקשר האוניברסאלי לירוק הוא הטבע. הוא מסמל התחדשות וצמיחה, מבטא תקווה, ולפיכך הוא צבע הרמוני ומרגיע מאוד. במיתוג הירוק משמש בעיקר לתחום הבריאות והכסף למשל מיתוג משרד רואה חשבון ומיתוג מרפאה וחדרי טיפולים.

לבן טהור

לבן הוא טהור, אשר מסמל תום, שלווה ראשוניות והצלחה. משרה אנרגיות של רעננות, התחדשות וחגיגיות אך בשימוש מוגזם עלול להיתפס כקר ומרוחק. במיתוג נשתמש בו באיזון עם צבעים אחרים מרוממים וכך נוכל להעביר מסר למתבונן. הצבעים הלבנים פופולריים במיתוג יועץ חתונות, טיפולי קוסמטיקה, מוצרי ניקוי.

עיצוב לוגו גלובוס בצבע ירוק
עיצוב לוגו צבע זהב יוקרתי

זהב יוקרתי

מתקשר בעיקר לצבע החמים המבוססים על אדומים, צהובים, חומים וכתומים. במינון סביר זהב מבטא ביטחון, יוקרה, ויציבות. במיתוג נשתמש בו לעסקים שרוצים לשדר בעיקר איכות. הזהב פופולארי מאוד בקרב מעצבי אופנה, מכון יופי, בתי מלון ועורכי דין. אם נגזים בשימוש בזהבים המיתוג יהפוך לזול ואפקט היוקרתיות מהלוגו יעלם.

סגול מאזן

זה צבע שאינו מרבים להשתמש בו והמוניטין שלו שנוי במחלוקת. יש הרואים את הסגול כצבע קסום, יוקרתי המשתייך לאצולה ומנגד מכביד והרסני. הסגול מייצג מצב של מודעות רוחנית מלאה, איזון וחוכמה. במיתוג נשתמש בו למרכז רוחני, דתי, טיפולי. הסגולים פופולארים מאוד במכוני יופי, טיפולי ספא, חדר כושר וספורט.

לסיכום

בחירת צבעים במיתוג העסק ובחירת צבע הלוגו הינם שלבים חשובים מאוד בשלב הקמת עסק חדש. עלינו לקחת את כל הקריטריונים האלו בחשבון, קהלי יעד, אמצעי פרסום, והמסר הסופי שנרצה לשדר ללקוחות. אם אתה בשלב המיתוג וזקוק ללוגו מקצועי במחיר אטרקטיבי, השתמש בתוכנה לעיצוב הלוגו באינטרנט וצור לוגו איכותי בתוך דקות בלבד.

לא בטוח כיצד להכין לוגו לבד? התחל כאן - כיצד להכין לוגו לבד