מהו מותג brand ?  האם זה רק עיצוב לוגו

חברה המתארת מוצר ו/או שירות ומכלול הרגשות המתעוררים אצל הצרכן כלפי אותו מוצר/שירות זה ה”מותג”.

רק כאשר ישנה הבטחה לצרכן והצרכן יוצר ציפייה מהמוצר רק אז קיים “מותג”. ככל שהרגשות והציפיות חזקים אצל הצרכן כך המותג חזק יותר, ידוע ומוכר. למותג מצליח וממותג היטב, הצרכן ייחס ערכים חיוביים כמו איכות, יוקרה, הנאה אשר בסופו של דבר יגרמו למוצר להיות נחשק ויגרמו לעליה בביקוש.

לפיכך המותג מבטיח לצרכן, מוצר העומד בציפיותיו. קחו לדוגמא נייקי – מוצר ספורט איכותי או מרצדס – רכב יוקרתי.

אז למה צריך מותגים?

בעידן השפע בשוק תחרותי של היום ישנם מוצרים/שירותים אין סוף שכמעט אינם ניתנים להבדלה. אז איך בכל זאת נעדיף מוצר אחד למשנהו?

הקניית ערך מוסף למוצר יוצרת בידול וייחודיות, משנה ומעלה את ערך המותג וגורמת לצרכן להעדיף, להעריך ואף לשלם יותר בעשרות אחוזים בעבור המוצר או השירות

כלומר ככול ש”פרמיית המותג” גבוהה יותר כך הפירמה תדרוש עלות גבוהה יותר עבור המוצר על מנת ליצור ביקוש רב. ג’ינס זה ג’ינס. אבל דיזל “שווה” יותר  – ההשקעה שנעשתה במיתוג הפירמה, עיצוב לוגו ויצירת לוגו, יצרה ציפייה רבה אשר גרמה לעליה בביקוש לג’ינס ומיצבה את הפירמה כמותג מספר אחד בשוק הג’ינסים. ה”יוקרתי” גורמים לצרכן לשלם 1000 ש”ח עבור אותו מוצר עטוף ב”מיתוג” אחר.

המותג הנו הנכס היקר והחשוב ביותר לחברה. בניית מותג מצליח מחייבת ראייה אסטרטגית עסקית ולכן תבסס החברה את פעולותיה סביב המותג במטרה אחת:  קידום המותג וביסוס מעמדה של החברה מעל מתחרותיה (הבידול)

איך בונים מותג?

שילוב קונספט ייחודי ואטרקטיבי, מעוררת רגשות, יוצרת ציפייה ונכנסת לליבו של הצרכן.

  1. שרטט לך מפת דרכים

    – הכן תכנית. תהליך התכנון והפיתוח של המותג ארוך ומורכב. הגדר ערכי המותג, מטרות שיווקיות, קהלי יעד, נתח שוק וכו’. למשל האם המותג שלי היה יוקרתי או נגיש לכל כיס? האם אני פונה בשפה קלילה או שפה אלגנטית? אלה חלק מהשאלות שצריך לשאול כאשר מתחילים לתכנן את המותג ובכלל להקים עסק.

  1. קביעת תקציב לחשיפת המותג בקביעת קהל המטרה יש לקחת בחשבון גם את התקציב והאמצעים העומדים לרשות החברה.

בחברות גדולות בעלות תקציבים גדולים נפרסם לקהל הרחב יותר אך בחברות קטנות לרוב התקציב קטן ולכן ניתן לחלק את הפרסום לקבוצות קהלים ולפרסם תחילה רק לאחת מן הקבוצות. פרסום רק לחלק מקהל והרעיון מאחורי יצירת “באז” , אותו פרסום מקורי שעושה “רעש”, הוא לחולל עניין סביב המוצר, הטמעת עיצוב לוגו או מסע הפרסום כך שהן יהוו נושא לשיחה ובכך יגדילו את מספר האנשים המושפעים מאותה פרסומת.

 אחרי ביסוס מעמד המוצר בקבוצה הנבחרת, נפחית את הפרסום בהדרגה בקבוצה ונפנה את התקציב לקבוצה חדשה על מנת להרחיב את נתח השוק.

  1. בחירת מסר, עיצוב לוגו ושפת המותג

    המסר יבוסס על תועלות המוצר ויותאם לקהל היעד אליו אנו מכוונים. שפת המותג “הזהות המיתוגית” תהיה מורכבת מהסממנים החיצוניים של החברה או המוצר כמו לוגו, סלוגן, צבע, אריזה מעוצבת, מחיר וכו’. היא תעביר מסר אחיד ועקבי בפרסום בכל אמצעי המדיה והתקשורת על מנת להחדיר את המותג לשוק תחרותי שתהיה זכירה לצרכן בכל מקום ובכל זמן. לצבעים ולגופנים יש משמעות רבה במיתוג מומלץ להעמיק ולקרוא עוד על משמעות הצבעים במיתוג עסקי ומה מסמל צבע הלוגו שלי

בבחירת הצבעים, הסלוגן והלוגו אל תקלו ראש. זה הרושם הראשוני במפגש בין הצרכן למוצר! זכרו אין הזדמנת שנייה לראשם ראשוני. הרושם שיקבל הלקוח הפוטנציאלי ויחליט האם הוא רוצה לרכוש את המוצר או השירות שלכם.

 

מיתוג עיצוב לוגו